شهر دوستدار شهروند سالمند با حرف ساخته نمی شود

مدیرعامل بنیاد سالمندان فرزانگان معتقد است شهر دوستدار  شهروند سالمند تنها در حرف مهیا نمی‌شود و در عمل باید تمام زیرساخت‌های آن را مهیا کنیم چنین شهری نیازمند داشتن زیرساخت‌های متناسب سالمندان است.
منوچهر افتخار در مورد بنیاد سالمندان فرزانگان اصفهان به ایمنا گفت: بنیاد فرزانگان در حدود چهار هزار نفر عضو دارد که بیشتر آنها از بازنشستگان و تعداد کمی از حرفه و فنون آزاد، هستند.
او با بیان اینکه بیشتر اعضای این بنیاد از زنان هستند، افزود: حدود ۱۰ یا ۱۵ درصد اعضای فرزانگان آقایان و بقیه خانم هستند. مدیرعامل مجمع بازنشستگان استان اصفهان با تأکید بر اینکه ۸۵ درصد اعضای فرزانگان بازنشسته سازمان‌های مختلف هستند، تصریح کرد: بیشترین فعالیت بنیاد فرزانگان اصفهان تاکنون در زمینه ساماندهی و ارتقای گذران اوقات فراغت سالمندان بوده و در این زمینه فعالیت‌های بسیاری داشته است.
افتخار با تأکید بر اینکه شیب سالمندی در حال افزایش است، تصریح کرد: در حال حاضر شهروندان سالمند ۱۰ درصد جامعه شهروندیهستند و در سال‌های آینده این آمار با افزایش بسیار چشمگیری روبه‌رو خواهد بود و این در حالی است که امروز با مشکلات عدیده زیرساختی برای دوران سالمندی مواجهیم و هنوز آمادگی رسیدن به آن وضعیت را نداریم. او با بیان اینکه شهرداری برای متناسب‌سازی معابر برای تسهیل تردد سالمندان تلاش بسیاری می‌کند اما کافی نیست، اظهار کرد: مشکلات فراوانی هنوز در سیستم حمل‌ونقل شهری می‌بینیم برای مثال در خطوط اتوبوس‌ها یا بی آرتی‌ها پله‌های نیم متری وجود دارد در حالی نه‌تنها شهروند سالمند که شهروند معلول ، شهروندهای باردار و حتی جوانان شهروند  هم در بالا رفتن از آن مشکل دارند یا در پیاده‌روها موانع بسیاری وجود دارد. مدیرعامل مجمع بازنشستگان استان اصفهان با اشاره به اینکه امروز اصفهان در حال کسب عنوان « دوستدار سالمند » است، افزود: شهر دوستدار سالمند تنها در حرف مهیا نمی‌شود و در عمل باید تمام زیرساخت‌های آن را مهیا کنیم چنین شهری نیازمند داشتن زیرساخت‌های مناسب سالمندان است و امروز راه زیادی تا شهر دوستدار سالمند بودن در پیش داریم.
او در مورد ویژگی‌های شهر دوستدار اظهار کرد: یک شهر سالمند دوست باید مبلمان شهری مناسبی داشته باشد. سالمند باید بتواند در ایستگاه اتوبوس بدون آویزان شدن به این‌وآن از انواع سیستم حمل‌ونقل اعم از اتوبوس، مترو یا تاکسی استفاده کند. پیاده‌روهای چنین شهری قابل‌عبور سالمند است و برای سالمندانی که با واکر یا ویلچر تردد می‌کنند بدون مانع است. افتخار با انتقاد از مناسب نبودن وضعیت شهر برای سالمندان گفت: اگرچه در ادارات مربوطه به ما احترام می‌کنند اما وقتی اقدامات کارآمد از سوی مسئولان نیست چطور دوستدار سالمندی هستیم؟! وقتی پیاده‌روهایمان قابل‌عبور و استفاده سالمند نیست چه شهر دوستدار سالمندی هستیم؟ به همان اندازه‌ای که دیگر موضوعات مهم هستند سالمندان هم از همان اهمیت برخوردارند و باید برای رسیدگی به آنها وقت لازم را لحاظ کرد.

ناشر

ناشر

با سلام این
ناشر هستم و شما در حال مشاهده اطلاعات من هستید . ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

پست های محبوب

Iran vs USA

Iran VS Us